• about19

Ki jan yo sèvi ak transceiver nan fib optik

Transceiver fib optik ka byen fasil entegre sistèm kabl ki baze sou kwiv nan sistèm kab fib optik, ak fleksibilite fò ak pèfòmans pri segondè.Tipikman, yo ka konvèti siyal elektrik nan siyal optik (ak vis vèrsa) pou pwolonje distans transmisyon.Se konsa, ki jan yo sèvi ak transceiver fib optik nan rezo a ak byen konekte yo nan ekipman rezo tankou switch, modil optik, elatriye?Atik sa a pral detaye li pou ou.
Ki jan yo sèvi ak transceiver fib optik?
Jodi a, transceivers fib optik yo te lajman itilize nan divès endistri, ki gen ladan siveyans sekirite, rezo antrepriz, LAN kanpis, elatriye. Transceivers optik yo piti epi pran ti espas, kidonk yo ideyal pou deplwaman nan klozèt fil elektrik, boîtier, elatriye kote espas limite.Malgre ke anviwònman aplikasyon fib optik transceiver yo diferan, metòd koneksyon yo esansyèlman menm.Sa ki anba la a dekri metòd koneksyon komen nan transceiver fib optik.
Sèvi ak pou kont li
Tipikman, transceiver fib optik yo itilize nan pè nan yon rezo, men pafwa yo itilize endividyèlman pou konekte kab kòb kwiv mete ak ekipman fib optik.Jan yo montre nan figi ki anba a, yo itilize yon transceiver fib optik ak 1 pò SFP ak 1 pò RJ45 pou konekte de switch Ethernet.Yo itilize pò SFP sou transceiver fib optik la pou konekte ak pò SFP sou switch A., yo itilize pò RJ45 pou konekte ak pò elektrik sou switch B. Metòd koneksyon an se jan sa a:
1. Sèvi ak yon kab UTP (kab rezo pi wo a Cat5) pou konekte pò RJ45 switch B a ak kab optik la.
konekte ak pò elektrik la sou transceiver fib la.
2. Mete modil optik SFP la nan pò SFP sou transceiver optik la, epi mete lòt modil optik SFP la.
Modil la antre nan pò SFP switch A.
3. Mete kavalye fib optik la nan transceiver optik la ak modil optik SFP sou switch A.
Anjeneral yo itilize yon pè transceiver fib optik pou konekte de aparèy rezo ki baze sou kab kòb kwiv mete ansanm pou pwolonje distans transmisyon an.Sa a se tou yon senaryo komen pou itilize transceiver fib optik nan rezo a.Etap yo sou kòman yo sèvi ak yon pè transceiver fib optik ak switch rezo, modil optik, kòd patch fib ak câbles kwiv yo jan sa a:
1. Sèvi ak yon kab UTP (kab rezo pi wo a Cat5) pou konekte pò elektrik switch A ak fib optik sou bò gòch la.
konekte ak pò RJ45 transmetè a.
2. Mete yon modil optik SFP nan pò SFP nan transceiver optik gòch la, epi mete lòt la.
Se modil la optik SFP mete nan pò a SFP nan transceiver optik la sou bò dwat la.
3. Sèvi ak yon kavalye fib pou konekte de transceivers fib optik yo.
4. Sèvi ak yon kab UTP pou konekte pò RJ45 transceiver optik la sou bò dwat ak pò elektrik switch B la.
Remak: Pifò modil optik yo ka chanje cho, kidonk pa gen okenn nesesite pou desann transceiver optik la lè w mete modil optik la nan pò korespondan an.Sepandan, li ta dwe remake ke lè yo retire modil la optik, kavalye fib la bezwen yo dwe retire an premye;se kavalye fib la mete apre modil la optik mete nan transceiver optik la.
Prekosyon pou itilize transceiver fib optik
Transceiver optik yo se aparèy plug-and-play, epi toujou gen kèk faktè pou konsidere lè w konekte yo ak lòt ekipman rezo.Li pi bon yo chwazi yon kote ki plat, ki an sekirite pou deplwaye transceiver fib optik la, epi tou li bezwen kite kèk espas alantou transceiver fib optik la pou vantilasyon.
Longèdonn yo nan modil optik yo mete nan transceivers optik yo ta dwe menm bagay la.Sa vle di, si longèdonn modil optik la sou yon bout nan transceiver fib optik la se 1310nm oswa 850nm, longèdonn modil optik la sou lòt bout transceiver fib optik la ta dwe menm bagay la tou.An menm tan an, vitès la nan transceiver optik la ak modil optik la dwe menm bagay la tou: modil optik gigabit la dwe itilize ansanm ak transceiver optik gigabit la.Anplis de sa, ki kalite modil optik sou transceivers fib optik yo itilize nan pè yo ta dwe menm bagay la tou.
Kavalye a mete nan transceiver a fib optik bezwen matche ak pò a nan transceiver a fib optik.Anjeneral, kavalye fib optik SC yo itilize pou konekte transceiver fib optik nan pò SC a, pandan y ap kavalye fib optik LC a bezwen mete nan pò yo SFP / SFP +.
Li nesesè konfime si transceiver fib optik la sipòte transmisyon full-duplex oswa demi-duplex.Si yon transceiver fib optik ki sipòte full-duplex konekte ak yon switch oswa sant ki sipòte mòd half-duplex, li pral lakòz pèt pake grav.
Tanperati fonksyònman transceiver fib optik la dwe kenbe nan yon seri ki apwopriye, otreman transceiver fib optik la pa pral travay.Paramèt yo ka varye pou founisè diferan nan transceiver fib optik.
Ki jan yo rezoud pwoblèm ak rezoud defo fib optik transceiver?
Itilizasyon transceiver fib optik trè senp.Lè transceivers fib optik yo aplike nan rezo a, si yo pa travay nòmalman, depanaj obligatwa, ki ka elimine ak rezoud nan sis aspè sa yo:
1. Limyè endikatè pouvwa a etenn, epi transceiver optik la pa ka kominike.
Solisyon:
Verifye ke kòd elektrik la konekte ak konektè pouvwa a sou do a nan transceiver fib optik la.
Konekte lòt aparèy nan yon priz elektrik epi tcheke si priz elektrik la gen kouran.
Eseye yon lòt adaptè pouvwa menm kalite ki matche ak transceiver fib optik la.
Tcheke ke vòltaj la nan ekipman pou pouvwa a se nan seri nòmal la.
2. Endikatè SYS la sou transceiver optik la pa limen.
Solisyon:
Tipikman, yon limyè SYS ki pa limen sou yon transceiver fib optik endike ke eleman entèn sou aparèy la domaje oswa yo pa fonksyone byen.Ou ka eseye rekòmanse aparèy la.Si ekipman pou pouvwa a pa travay, tanpri kontakte founisè ou a pou asistans.
3. Endikatè SYS la sou transceiver optik la kontinye ap flache.
Solisyon:
Yon erè te fèt sou machin nan.Ou ka eseye rekòmanse aparèy la.Si sa pa travay, retire epi re-enstale modil optik SFP la, oswa eseye yon modil optik SFP ranplasman.Oswa tcheke si modil la optik SFP matche ak transceiver optik la.
4. Rezo ki genyen ant pò RJ45 sou transceiver optik la ak aparèy tèminal la dousman.
Solisyon:
Ka gen yon dezekilib mòd duplex ant pò a transceiver fib optik ak pò a aparèy fen.Sa rive lè yo itilize yon pò RJ45 oto-negosye pou konekte avèk yon aparèy ki gen mòd duplex fiks se full duplex.Nan ka sa a, tou senpleman ajiste mòd nan duplex sou pò a aparèy fen ak pò a transceiver fib optik pou tou de pò yo sèvi ak menm mòd duplex la.
5. Pa gen okenn kominikasyon ant ekipman ki konekte ak transceiver fib optik la.
Solisyon:
Fin TX ak RX nan kavalye fib la ranvèse, oswa pò RJ45 la pa konekte ak pò ki kòrèk la sou aparèy la (tanpri peye atansyon sou metòd koneksyon an nan kab dwat-a ak kab la kwazman).
6. On ak sou fenomèn
Solisyon:
Li ka ke atténuation nan chemen an optik twò gwo.Nan moman sa a, yon mèt pouvwa optik ka itilize pou mezire pouvwa optik nan fen k ap resevwa a.Si li se tou pre ranje sansiblite k ap resevwa a, li ka fondamantalman jije ke chemen an optik se defo nan seri a nan 1-2dB.
Li ka ke switch la ki konekte ak transceiver optik la se defo.Nan moman sa a, ranplase switch la ak yon PC, se sa ki, de transceiver optik yo dirèkteman konekte ak PC a, ak de bout yo ping.
Li ka echèk transceiver fib optik la.Nan moman sa a, ou ka konekte tou de bout nan fib optik transceiver a PC a (pa atravè switch la).Apre de bout yo pa gen okenn pwoblèm ak PING, transfere yon gwo dosye (100M) oswa plis soti nan yon bout nan lòt, epi obsève li.Si vitès la trè dousman (fichye ki anba a 200M yo transmèt pou plis pase 15 minit), li ka fondamantalman jije ke transceiver fib optik la se defo.
Rezime
Transceivers optik yo ka deplwaye nan diferan anviwònman rezo, men metòd koneksyon yo se fondamantalman menm.Metòd koneksyon ki anwo yo, prekosyon ak solisyon pou defo komen yo se jis yon referans pou kijan pou itilize transceiver fib optik nan rezo w la.Si gen yon fay ki pa ka rezoud, tanpri kontakte founisè ou pou sipò teknik pwofesyonèl.


Tan poste: Mar-17-2022